d) Проверки лексики. But Where Who. Can Hare School. Can‘t Airport Sister. Drive Bear Week. Piano Chair Computer. Swim Mary Be on time. Well Cinema Finish. Teddy bear Get up. Class Daughter Home.


Карамахинская СОШ.

Открытый урок
ПО АНГЛИСКОМУ ЯЗЫКУ

Учитель английского языка
Алмасханова Рисалат Ахмедовна


Тема: Введение вопроса, «Который час? »
Цели урока: 1. Расширение лексического запаса уч-ся. Научить уч-ся,
говорить который час?
2. Создать условия для развития памяти, внимания,
Воображения .
3. Содействовать развитию интереса к изучению
иностранного языка.

План урока
1 Организационный момент
2 Фонетическая зарядка
а) Напишите слова нужный столбик в соответствии с чтением гласных букв и буквосочетаний
b) Напишите слова вставляя в них пропущенные буквы (карточки)
с) Составьте предложение из данных слов
d) Проверка лексики
3 Проверка домашнего задания
4 Объяснение нового материала
5 Физминутка
6 Закрепление нового материала
а) Упражнение
7 Домашнее задание
8 Подведение итого урока
Ход урока
1 Организационный момент
_ Good morning , girls and boys!
_ Good morning Risalat Akhmedovna
_ I’m glad to see you, too! Sit down please. How are you?
_ We are fine, thank you. And how are you?
_ I ‘m ok too
_ Who is on duty today?
_What day is it today?
_ What date is it today?
_ Who is absents today?
Thank you sits down
Фонетическая зарядка
a)Напишите слова нужный столбик в соответствии с чтением гласных букв и
буквосочетаний.
[a:] [ju] [ai] [i] [u:]
Park you fine children spoon
Star tulips nine live boot
Dark pupil fine in too
b) Напишите слова вставляя в них пропущенные буквы
Sc …l , …ss , .n , s.t , d..ve , ..t , f.m.l. ,

Fr …d , ..st.., c.n , .o. , pia .. , ..ve ,

c) Составьте предложение из данных слов.
musicgoodlikehe Does


Does , he , like , good , music ?
speakgooddoEnglishhhhhthey


Do they speak good English

Lot of
ibooks aRead

I read a lot of books .
d) Проверки лексики
But Where Who
Can Hare School
Can‘t Airport Sister
Drive Bear Week
Piano Chair Computer
Swim Mary Be on time
Well Cinema Finish
Teddy bear Get up
Class Daughter Home
Family Swimming Lunch
Friends Watch Shower
Go to Children When
Live Husband Where
A lot (of) Television Help
Father Cousin Why
Mother Zoo
Parent Begin
Wife Breakfast
What Dress
Always Hate
Never New
Often Music
Wash Son
Child Brother
Sometimes Usually
Listen Love
3 Проверка домашнего задания
4 объяснение нового материала
a) Введение новой лексики
Early, Minute, Quarter, Half, Past, Late, Show, Hour
What is the time now?
To Past


4:15
7:6
5:30
10:20


1:15
6:52
8:30
9:17



1 Is it twenty to or twenty past ten?
2 Is it half five or is it half past five or is half hast three?
3 Is it a quarter to four or a quarter past four?
4 Is it six minutes to seven or six minutes past seven?
5 Is it seventeen minutes to nine or seventeen minutes past?
6 Is it half past two or half past eight?
7 Is it a quarter past one or a quarter past three?
8 Is it eight to six or eight to seven?
6 Физминутка
_ I ‘think you a tired .Stand up please.
Hands up hands down, hand on hips, sit down.
Hands up to the side’s bed left bend left bend right
One, one, three, hop! One, two, three, stop.



7 Закрепление нового материала
Page 73 ex 10
1 It’s five to three. It’s a quarter to four.
2 It‘s a quarter past two. It‘s ten to five .It‘s thirteen past seven.
3 It’s a quarter to nine. It‘s half past nine .It’s twenty past seven .It’s seven to
Seven. 8 Домашнее задание
Pupils, open record – book and write down you
Home task (page 72 ex 8)
9 Подведение итога урока
You have worked very well today. I am satis fied with you .And how it’s time to say. Good – bye .Stand up, children.


Приложенные файлы

  • docx 5659896
    Размер файла: 533 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий